W dniu 10 października 2018 r. w trakcie powiatowej uroczystości z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu

zaprezentowali historię związaną z walką o tożsamość narodową. Wykorzystano inscenizację fragmentów III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, które prezentują męczeństwo młodych ludzi zsyłanych na Sybir czy tragedię matek tracących swoich synów. Tłem przedstawianych wydarzeń i walki o polskość była muzyka Fryderyka Chopina.

Wystąpiły postacie Ignacego Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego, a także zwycięskich powstańców wielkopolskich. W programie wzięło udział około 40. uczniów. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości powstał w Zespole Szkół Zawodowych chór złożony z 11. chłopaków, których podczas uroczystości wspierał chór nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu.Uroczystości przyświecała refleksja nad motywami bohaterstwa tych, którzy poświęcili swoje życie w walce z zaborcą oraz jak trudno było światu zrozumieć, na czym polega bycie Polakiem w czasach niewoli i na emigracji.
Głównym celem projektu było wzmocnienie tożsamości narodowej i poczucia wspólnoty wśród młodych mieszkańców powiatu gostyńskiego poprzez zachęcenie do działań pogłębiających ich wiedzę na temat historii Polski i Wielkopolski i odnowienie więzi międzypokoleniowych.
Cel ten został zrealizowany poprzez wydarzenie kulturalno-historyczne skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu gostyńskiego oraz wszystkich mieszkańców powiatu gostyńskiego.
Najważniejszym rezultatem projektu była wysoka wartość edukacyjna przekazu ideowego i artystycznego. Uroczystość ta o charakterze wydarzenia kulturalno historycznego odbyła się w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu i uczestniczyło w niej ok. 800 osób. Ponadto relacje z tego wydarzenia dotarły do szerokiego kręgu odbiorców za pośrednictwem mediów i portali społecznościowych.
Realizacja projektu wpłynęła niewątpliwie na integrację społeczności szkolnej i lokalnej, która miała miejsce za sprawą przedstawienia patriotycznych treści budujących polską tożsamość narodową i dumę z bycia Wielkopolaninem i mieszkańcem ziemi gostyńskiej.