Przedstawiamy Państwu projekt pt. Lokalni kryminalni na tropie tajemnic z przeszłości zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu. Projekt jest współfinansowany przez Gminę Gostyń. Program działań podzielono na trzy etapy.
Zadanie pierwsze ma polegać na opracowaniu przez młodzież i nauczycieli ZSZ w Gostyniu i członków Stowarzyszenia AiS ZSZ materiałów do przeprowadzenia questingu w Gostyniu pt. Gostyń bez tajemnic, czyli lokalni kryminalni na tropie. Następnie wykorzystanie ich w grze miejskiej z elementami questingu - Gostyń bez tajemnic, czyli lokalni kryminalni na tropie.
Kolejnym etapem będą warsztaty tematyczne dla gimnazjalistów pt. Wiedza o Powstaniu Wielkopolskim w pamięci młodego pokolenia, zorganizowane i prowadzone przez uczniówi nauczycieli ZSZ w Gostyniu oraz członków Stowarzyszenia AiS ZSZ.
Trzecim zadaniem będzie zorganizowanie konkursu Gostyń bez tajemnic, czyli lokalni kryminalni na tropie przez ZSZ w Gostyniu i Stowarzyszenie AiS ZSZ. Zachęcać ma on uczniów do aktywnego zdobywania wiedzy oraz sprawdzenie i ugruntowanie jej. Finaliści nagrodzeni zostaną książkami.
Pomiędzy poszczególnymi etapami organizowane będą spotkania – prelekcje z pasjonatami historii Gostynia i okolic. Każde z tych spotkań będzie miało swoisty charakter. Pozwoli młodzieży spotkać się z prawdziwymi miłośnikami historii Polski, ale przede wszystkim historii małej Ojczyzny.
Efektem końcowym projektu i jego wszystkich zadań będzie stworzenie przez uczniów prezentacji multimedialnych, albumów (fotoksiążek), a także gry dydaktycznej, dotyczących historii Gostynia i okolic.
Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o Gostyniu i jego okolicy; a w szczególności rozwijanie szacunku do historii oraz poczucia tożsamości regionalnej i wydobycie z mroków niepamięci nieznanych bohaterów z historii Gostynia i okolic; uświadomienie młodzieży, że z historią spotykają się każdego dnia; kształtowanie w nich umiejętności organizacji pracy i pracy w zespole oraz komunikacji interpersonalnej; szerzenie tolerancji i poszanowania dla innych; wzmacnianie poczucia własnej wartości. Umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie jest współpraca w grupie, ale także kreatywne myślenie i kompromisowe rozwiązywanie problemów czy korzystanie z multimediów. By właściwie funkcjonować w państwie a także społeczności małej ojczyzny młodzież potrzebuje pozytywnych wzorców i bohaterów, zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym młodzi ludzie mają często trudności z określeniem rzeczy wartościowych i istotnych.
Sposób realizacji projektu służy rozwijaniu tych umiejętności, poprzez organizację: gry miejskiej z elementami questingu, warsztatów tematycznych i konkursu historycznego oraz wykładów.
Korzyści z projektu: młodzież z wybranych szkół stworzy przewodniki-albumy oraz plakaty i prezentacje multimedialne a także grę dydaktyczną (w formie prezentacji multimedialnej wykorzystując aplikację prezi), łączące wiedzę o regionie z wiedzą historyczną, które w następnych miesiącach i latach ich młodsi koledzy będą mogli wykorzystać w poszukiwaniu i odkrywaniu tajemnic związanych z naszą małą ojczyzną.
Projekt pt. Lokalni kryminalni na tropie tajemnic z przeszłości jest adresowany głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z gminy Gostyń jako beneficjentów oraz uczniów ZSZ w Gostyniu jako wolontariuszy organizatora. Wiek uczestników 12 - 19 lat. Planowana liczba uczestników wszystkich działań około 50 osób. Zadania projektowe wymagać będą podziału na grupy 7-8 osobowe składające się z przedstawicieli poszczególnych szkół.
Spotkania z pasjonatami historii.
Podczas realizacji projektu młodzież wzięła udział w prelekcjach miłośników lokalnej historii.
Pierwsza przedstawiona pana Mikołaja Kulczaka przedstawiała informacje na temat „żołnierzy wyklętych”.
Drugie spotkanie odbyło się z panami Mariuszem Sobeckim i Maciejem Gaszkiem. Podczas tego wydarzenia uczestnicy projektu mieli niecodzienną możliwość ujrzenia przeszłości Gostynia i okolic przez pryzmat starych fotografii. W dobie cyfryzacji ogromne wrażenie zrobiły na młodzieży zdjęcia sprzed lat 70.
Gra miejska „Lokalni kryminalni na tropie tajemnic z przeszłości” odbyła się dnia 7 czerwca 2014 roku. Dzień był słoneczny i ciepły. O godz. 9.00 przybyli zaproszeni goście. Na parkingu przed Bazyliką Najświętszej Maryi Panny stawili się wszyscy, zwarci i gotowi: wolontariusze, uczestnicy projektu oraz ich opiekunowie.
Przed wyruszeniem drużyn w trasę, reprezentanci naszej szkoły przedstawili krótkie biografie wybranych Powstańców z Gostynia i okolic. W ten właśnie sposób symbolicznie uczciliśmy ich pamięć.
Następnie, po wylosowaniu tras, grupy rozpoczęły wędrówkę śladami m.in. powstańców wielkopolskich. Przy okazji uczestnicy gry odwiedzili także miejsca z historii Gostynia i okolic upamiętniające inne ważne wydarzenia z naszej lokalnej przeszłości. Poznali również wiele ciekawych osobowości związanych z tradycją i kulturą naszego miasta.
Na Placu im. Karola Marcinkowskiego obejrzeliśmy obelisk poświęcony pamięci dr (doktora) Karola Marcinkowskiego – lekarza, ale przede wszystkim lokalnego patrioty i społecznika, związanego z pracą organiczną i Kasynem Gostyńskim, które mieściło się kiedyś w budynku obecnego gostyńskiego szpitala.
Ulicą Edmunda Bojanowskiego doszliśmy do kina „Pod Kopułą”. Tablica mieszcząca się na budynku kina upamiętnia proces polityczny z dnia 11 maja 1950 roku, członków Niepodległościowego Podziemia Armii Krajowej „Zawisza”.
Dla mieszkańców Gostynia niezwykle ważnym miejscem jest park przy ul. Strzeleckiej. To tutaj właśnie, dnia 7 stycznia 1919, roku miał miejsce wymarsz powstańców wielkopolskich z Gostynia i okolic by walczyć o wolność i niepodległość.
Kolejnym miejscem mówiącym o historii Gostynia i okolic jest rynek - „serce” naszego miasta. To właśnie na nim, dnia 21 października 1939 roku, hitlerowcy dokonali bestialskiej egzekucji na 30 mieszkańcach Gostynia i okolic. Wśród nich byli również powstańcy wielkopolscy. Symbolem religijności Gostynian jest Pomnik Serca Jezusowego, który w 1940 roku został zniszczony przez okupantów. Odbudowaliśmy go w roku 2000.
Ciekawostką naszego rynku jest „muzyczna ławka” związana z twórczością Józefa Zeidlera. W tym roku, na przełomie września i października, odbył się IX już Festiwal Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA 2014.
Na gostyńskim ratuszu znajduje się tablica, której treść jest dla nas, mieszkańców Gostynia i okolic, symbolem walki o wolność, miłość i poświęcenie na rzecz wolnej ojczyzny, gdyż to właśnie „Stąd wyszli na szaniec śmierci by nam dać zwycięstwo bohaterowie nasi najdrożsi 21.X.1939”.
Jednym z cenniejszych zabytków architektury w Gostyniu jest Fara. Udaliśmy się tam, aby odnaleźć, na tablicach umieszczonych na murach kościoła, kolejny trop z lokalnej przeszłości. Dotyczył on pani Wandy Modlibowskiej – wspaniałej kobiety, patriotki, której życiową pasją było szybownictwo, a która była także członkiem Delegatury rządu RP na kraj oraz więźniem NKWD i władz PRL. Druga tablica, która nas tam zainteresowała, związana była z powstaniami narodowymi: listopadowym i styczniowym.
Ostatnim zadaniem naszej gry było odnalezienie budynku, w którym mieszkali dr Karol Marcinkowski oraz Jan Kulesza, a mieściła się tam m.in. Powiatowa Rada Ludowa.
Po tak wyczerpującym zwiedzaniu miasta i odkrywaniu jego zagadek, wróciliśmy do budynku szkoły ZSZ w Gostyniu, gdzie czekały na nas zadania m.in. z pierwszej pomocy, sprawdzające nasze logiczne myślenie, zadanie z języka angielskiego, zadanie muzyczne oraz sportowe. Po wykonaniu ich wszystkich, przy herbacie i grochówce, wymienialiśmy nasze wrażenia. Po podsumowaniu gry każdy jej uczestnik otrzymał pamiątkowe dyplomy a trzy pierwsze drużyny nagrody rzeczowe.
Warsztaty
W dniu 21 listopada odbyły się warsztaty edukacyjne o Powstaniu Wielkopolskim. Było dużo pracy, ale łączyliśmy pożyteczne z przyjemnym, przy herbatce i ciasteczkach oraz w miłym gronie wiedza sama wskakiwała nam do głów.
Konkurs
4 grudnia walczyliśmy zacięcie i zawzięcie o tytuł „najlepszego lokalnego kryminalnego” rozwiązując zadania konkursu o Gostyniu i okolicach dawniej i dziś. Ci z nas, którzy bacznie śledzili i słuchali informacji, które przekazywane nam były w trakcie wszystkich wcześniejszych etapów projektu, wywalczyli I, II i III miejsca, a byli to:
- Miejsce – Jakub Marciniak, Bartosz Witkowski, Aleksander Szymanowski
- Miejsce – Marta Nowak, Maria Niemczyk, Jakub Kosowicz
- Miejsce – Kacper Biderman, Marek Konury, Ewelina Pyta, Maciej Berliński
Podsumowanie projektu
18 grudnia w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu nastąpiło podsumowanie projektu „Lokalni kryminalni na tropie tajemnic z przeszłości”.
Podczas spotkania przedstawiono wyniki konkursu "Gostyń bez tajemnic" oraz zaprezentowano efekty projektu. Są to: gra dydaktyczna i fotoksiążka (zobacz).
Zwycięzcą konkursu prezes stowarzyszenia pan Leszek Niemczyk wręczył nagrody. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikat uczestnictwa oraz płytę na której umieszczono wspomniane efekty prac.
Dokumenty projektu
Regulamin uczestnictwa w projekcie
Formularz uczestnictwa w projekcie
Materiały
Poniżej przedstawiamy materiały wykonane podczas projektu
Plakat informujący o projekcie
Dyplom za udział w grze miejskiej
Certyfikat uczestnictwa w projekcie
Gra dydaktyczna - pobierz, rozpakuj i uruchom /45 MB - format .rar/