W dniach 8-14 listopada 2021 roku miało miejsce największe w kraju wydarzenie promujące świadomy rozwój zawodowy i aktywną postawę wobec życia.
W tym roku Światowy Tydzień Przedsiębiorczości odbywał się pod hasłem „Biznes jutra”. Światowy Tydzień Przedsiębiorczości (ŚTP) to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany od 2008 roku, w 180 krajach świata.
Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana - Carl Schramm i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Ogólnopolskim koordynatorem ŚTP w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację tego przedsięwzięcia i popularyzację idei, jakie mu przyświecają.
Celem tego ogromnego przedsięwzięcia jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
W ramach ŚTP podejmuje się wiele bardzo zróżnicowanych działań: od szkoleń i wykładów, po przedstawienia i happeningi. Dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu była to okazja, aby wziąć udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Biznes jutra”. Szkołę odwiedziło wielu ciekawych gości. Spotkania odbywały się przez cały listopad.
W dniu 18 listopada odbyło się spotkanie młodzieży klas III Technikum kształcącego w zawodzie technik reklamy oraz klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista z przedstawicielami Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. W szkole zagościła wolontariuszka z Ukrainy, która opowiedziała młodzieży, w jaki sposób znalazła się w Polsce i z jakich projektów europejskich skorzystała. Pokazała jakie są możliwości finansowania i wsparcia ze strony Europejskiego Korpusu Solidarności. W ramach współpracy z tą instytucją młodzież może skorzystać z wyjazdów zagranicznych i pracować jako wolontariusz. Młoda dziewczyna wskazała uczniom strony internetowe, na których można znaleźć informacje na temat wyjazdów i uświadomiła jakie są zalety pracy w międzynarodowym środowisku.
Do szkoły zawitała także Państwowa Inspekcja Pracy z Leszna. Inspektorzy uświadomili młodzieży jakie zagrożenia występują w środowisku pracy, a także przekazali wiedzę z zakresu prawnej ochrony pracy i bezpieczeństwa pracy. Omówione zostały umowy o pracę, sposoby rozwiązywania stosunku pracy, czas pracy, obowiązki pracodawcy w stosunku do zatrudnionych pracowników. Nasza szkoła już od wielu lat współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy w ramach realizacji programu edukacyjnego dla szkół ponadpodstawowych „Kultura bezpieczeństwa”, dzięki któremu młodzi ludzie będą lepiej przygotowani do podjęcia pierwszej pracy. Działania prowadzone przez szkołę na pewno w jakimś stopniu przyczynią się do tego, że wielu z nich uniknie wypadków, które spowodowane są brakiem wiedzy i świadomości zagrożeń zawodowych oraz będą mogli lepiej i skuteczniej zadbać o egzekwowanie należnych im uprawnień pracowniczych.
ZSZ w Gostyniu odwiedziła również Pani adwokat Anna Krenc. W ramach STP uczniowie klas technikum kształcącego w zawodzie technik reklamy, technik ekonomista, technik logistyk i technik obsługi turystycznej wzięli udział w spotkaniu, które miało na celu przede wszystkim upowszechnienie wśród młodzieży szkolnej wiedzy o prawach konsumentów, których znajomość we współczesnej gospodarce rynkowej jest niezbędna w codziennym życiu. Głównym tematem pogadanki było poznanie zasad dotyczących praw konsumentów do reklamacji, rękojmi oraz gwarancji. Pani adwokat zwróciła uwagę na zasady składania reklamacji rzeczy sprzedanych i usług oraz na prawo do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Podczas spotkania Pani Anna Krenc posługiwała się wieloma przykładami ze swojej praktyki zawodowej i udzieliła wskazówek jak radzić sobie w sytuacjach, gdy zakupiony przez konsumenta towar nie spełnia oczekiwanych funkcji.
W ramach STP odbyły się również e – spotkania z wolontariuszami Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Uczniowie klasy III Technikum kształcącego w zawodzie technik reklamy oraz klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista wzięli udział w spotkaniu z doradcami koncernu EY GDS Poland. Celem spotkania było planowanie dalszej drogi zawodowej z uwzględnieniem zainteresowań, cech charakteru i umiejętności Doradcy rozmawiali z uczniami o tym, jakie możliwości daje im rynek pracy. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zastanowienia się i sprecyzowania swoich planów na przyszłość. Doradcy uświadomili uczniom na co należy zwrócić uwagę w planowaniu dalszej drogi zawodowej. Uczniowie mogli także zadawać pytania, na które chętnie odpowiadali goście. Warto poznać samego siebie, swoje potrzeby i potencjał zawodowy aby w przyszłości podjąć pracę zgodną z predyspozycjami i kwalifikacjami. Kariera zawodowa to proces trwający całe życie, wymagający nieustannego rozwoju.
Wszystkie spotkania były bardzo udane i należy je uznać za niezwykle cenne lekcje – lekcje prawdziwego życia. Wszyscy goście zgodnie podkreślali znaczenie sumiennej pracy i uczciwości w codziennej działalności biznesowej.
Koordynacją obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu zajęły się Panie Kinga Szymczak, Anna Bugzel, Joanna Misiak.