Projekty o Powstaniu Wielkopolskim

Od lat szkoła realizuje projekty edukacyjne związane z historią regionu. Tematy kilku z nich wiązały się z Powstaniem Wielkopolskim. Celem przedsięwzięć było upowszechnienie wiedzy o Gostyniu i jego okolicy, a w szczególności rozwijanie szacunku do historii oraz poczucia tożsamości regionalnej i wydobycie z mroków niepamięci nieznanych bohaterów z historii Gostynia i okolic. Także przybliżenie lokalnej społeczności roli Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości. Młodzież – uczestnicy projektu – poszerzali swoją wiedzę w zakresie wydarzeń związanych z Powstaniem Wielkopolskim, ze szczególnym uwzględnieniem działań powstańczych na terenie Gostynia i okolic, trasy wymarszu i działań zbrojnych, sylwetek lokalnych powstańców, ekwipunku, umundurowania i broni, aprowizacji, zaangażowania ludności cywilnej w sprawę narodową. Adresatami projektów byli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gostyńskiego. W sumie uczestniczyło w nich ok. 250 osób z różnych szkół.

 

Warsztaty edukacyjne o Powstaniu Wielkopolskim

Prowadząc tego rodzaju zajęcia, chcieliśmy zainspirować młodzież nie tyko naszej szkoły, ale również uczniów z innych szkół powiatu gostyńskiego do poszerzenia, usystematyzowania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Młodzież pracując w czasie warsztatów, umacniała poczucie tożsamości i patriotyzmu lokalnego, kształtowała umiejętności pracy w grupie oraz interpretowała różne źródła. Uczestnicy wykonywali zróżnicowane zadania, np. należało „spakować powstańca”, przyszyć guziki, zredagować gazetki powstańcze, ułożyć puzzle z fragmentów obrazów Leona Prauzińskiego, rozwiązać krzyżówkę regionalną z hasłem, czy po obejrzeniu prezentacji multimedialnych scharakteryzować postać Bernarda Śliwińskiego lub na mapie Gostynia i okolic umieścić  miejsca pamięci narodowej. Pierwsze warsztaty odbyły się w roku szkolnym 2010/2011.

 

Gry o Powstaniu Wielkopolskim

Gry miejskie w naszej szkole odbywają się (z małymi przerwami) od roku szkolnego 2010/2011. W każdej z nich uczniowie wędrują śladami Powstańców Wielkopolskich i docierają także do miejsc pamięci związanych z historią Gostynia i okolic, które upamiętniają inne ważne wydarzenia z lokalnej przeszłości. Poznają również wiele ciekawych życiorysów osób związanych z tradycją i kulturą naszego miasta. Drużyny często mierzyły się z różnymi dodatkowymi zadaniami, m.in.: odpowiadały na pytania dotyczące pierwszej pomocy, wykonywały zadania sportowe, wykazały się również sprawnością manualną, rysując i klejąc figurę ostrosłupa i przyszywając guziki. Układały również w języku angielskim SV wybranego powstańca. Dużym wyzwaniem dla grup okazały się zadania matematyczne i odszyfrowanie wiadomości zapisanej alfabetem Morse'a. Zadanie, które zawsze wywoływało najwięcej emocji to odśpiewanie wylosowanej pieśni patriotycznej i udzielenie odpowiedzi na pytania związane z utworem.

Projekty