We wtorek 11 października br. młodzież z pięciu klas pierwszych technikum i szkoły branżowej uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych w zakresie rozwoju społecznego młodzieży pod nazwą „Chcę być kimś”.

Spotkanie miało miejsce w GOK „HUTNIK”, prowadzone było przez Pana Michała Zawadkę – optymistę, eksperta słowa, mówcę inspiracyjno-motywacyjnego.

Prowadzący uświadomił młodzieży, jak ważna jest samoakceptacja, ponieważ każdy z nas jest wartościowym człowiekiem i to MY budujemy ten świat. Budując świat trzeba być DOBRYM CZŁOWIEKIEM. Bycie dobrym człowiekiem to DOCENIANIE siebie, drugiego człowieka a NIE ocenianie. „Ocenianie jest okropne…nasze słowa mogą doprowadzić do śmierci innej osoby” – powiedziała jedna z uczennic, Julia. Nie zdajemy sobie sprawy, że nasze słowa i czyny, zachowanie mogą stać się przyczyną ludzkiej tragedii. Wiele historii (listów) pan Michał opowiedział i wtedy niejednemu z nas łzy płynęły po policzkach. Był moment refleksji, uświadomienia sobie, że nikt z nas nie zasłużył na cierpienie, że najważniejszą osobą jestem JA – trzeba mówić o swoich emocjach, nie wstydzić się prosić o pomoc, kochać siebie, stać się lepszym człowiekiem dla siebie i innych.

Dla uczniów naszej szkoły były to bardzo ważne warsztaty. Uważają, że:

„Warto było tam być, żeby zrozumieć, że ty jesteś najważniejszy dla siebie, że ty masz mądrze wykorzystać swój czas;

„Warto było być na tym spotkaniu, aby dowiedzieć się, jak poważne mogą być skutki wypowiedzianych lub napisanych słów”;

„Uważam, że warto było być na spotkaniu, ponieważ takie słowne podbudowanie człowieka jest bardzo potrzebne dla zdrowia psychicznego”;

„Warto było tam być, ponieważ na spotkaniu rozmawialiśmy o prześladowaniu osób młodszych w szkołach, o hejcie w internecie, co miało nauczyć nas, by tego nie robić” (opinie Mikołaja, Michaliny, Dawida, Marii).

Mamy nadzieję, że w takich wartościowych i bardzo ważnych spotkaniach będziemy mogli częściej uczestniczyć, aby móc BUDOWAC ŚWIAT NA LEPSZY – „Młodzi ludzie to klucz do przyszłości, jednak złamanym kluczem nie otworzysz żadnych drzwi… Doceniaj, nie oceniaj! „–Michał Zawadka.