21 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych wróciło z dwutygodniowego stażu w Niemczech. Przyszli technicy mechatronicy i logistycy podczas pierwszego tygodnia praktyki odbyli w Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen w ramach programu Erasmus+ „Mobilni stażyści”.

Odbyli szereg ćwiczeń praktycznych związanych ze swoim zawodem pod okiem instruktorów z centrum kształcenia.

Drugi tydzień stażu spędzili w zakładach pracy, gdzie mieli okazję w praktyczny sposób poznać funkcjonowanie zawodu mechatronika i logistyka.

Staż nie polegał jedynie na szlifowaniu zawodowych umiejętności, ale także na doskonaleniu języka niemieckiego, poznawaniu kultury, wycieczkach krajoznawczych oraz aktywnościach sportowych. Uczniowie zwiedzili Nordhausen i okolice, a także stolicę landu Turyngia - Erfurt.  Mogli spróbować swoich sił w turnieju tenisa stołowego, minigolfa, czy w grze w bilard. Uczestniczyli także w uroczystości podpisania partnerstwa pomiędzy Powiatem Gostyńskim a Powiatem Nordhausen. Zwiedzili gimnazjum w Bleicherode, gdzie mieli okazję nawiązać znajomości ze swoimi rówieśnikami z Niemiec.

Były to dwa tygodnie pełne wrażeń, zarówno tych edukacyjnych, zawodowych, jak i kulturowych i społecznych.

Celem ogólnym programu Erasmus+ jest wspieranie edukacyjnego, zawodowego i osobistego rozwoju uczniów, dlatego Zespół Szkół Zawodowych od lat z powodzeniem ubiega się o europejskie fundusze. Centrum Kształcenia Zawodowego w Nordhausen jest nowym partnerem szkoły w realizacji zagranicznych staży, co jest wynikiem owocnej współpracy powiatu gostyńskiego z powiatem Nordhausen.

Zobacz galerię zdjęć na portalu prezentującym projekt  -  zobacz