Od stycznia 2022 roku 15 uczniów z naszej szkoły poznawało tajniki sztucznej inteligencji. Po okresie szkoleń, prowadzonych między innymi przez specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo - Sieciowego, w miesiącu wrześniu nadszedł czas na opracowanie projektów konkursowych.

Tematyka skupiona wokół problemów społecznych, rozwiązywania ważnych problemów lokalnych i globalnych z wykorzystaniem technologii AI.

Wystawiliśmy 3 zespoły i poruszyliśmy 3 problemy. Wszystkie nasze grupy projektowe znalazły się w gronie 30 Finalistów konkursu AI4Youth Sztuczna Inteligencja 2022. Jedna z nich znalazła się w pierwszej 15 i została poproszona o zaprezentowanie swojego pomysłu w sesji posterowej w budynku Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Warszawie.

Gala Finałowa projektu odbyła się 3 listopada 2022 roku w Warszawie. Ponad 200 autorów z całej Polski przez 46 dni pracowało nad znalezieniem rozwiązania wybranego przez siebie problemu wykorzystującego technologię AI. Łącznie opracowano 88 projektów.

Oto nasi finaliści i ich projekty:

Nazwa projektu                                         Autorzy

Engagement Measure Technology          Adam Jaskierski (4TB), Bartosz Jędrysiak (4TB)

Doctor Corn                                             Łukasz Łysakowski (4TBP), Eryk Pazoła (4TBP)

Filtr antyspamowy                                    Wiktor Janowski (4TB), Miłosz Mielcarek (4TB), Mateusz Walkowiak (4TB)

Projekt AI4Youth skierowany do liceów ogólnokształcących i techników zawodowych realizowany jest na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na podstawie programu AI for Youth firmy Intel.

Program AI for Youth jest autorskim, globalnym programem firmy Intel, mającym na celu zwiększenie świadomości cyfrowej, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji oraz promowanie kompetencji przyszłości wśród młodzieży. Realizowany jest przez Konsorcjum Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Software Development Academy działających na rzecz Ministerstwa Rozwoju i Technologii.