W dzisiejszych czasach nowa technologia dużymi krokami wkracza w progi każdego z mieszkań i domów.

Naprzeciw potrzebom klientów wychodzą kolejni polscy producenci. Przykładem jest firma Zamel, którą gościliśmy w naszej szkole. Czterogodzinne szkolenie poprowadził pan Rafał Gryska - Koordynator ds. Technicznych i Handlowych tej  firmy. Uczestnikami prezentacji byli uczniowie klasy czwartej Technikum kształcącego w zawodzie technik mechatronik.

Młodzież miała okazję zapoznać się z linią produktów EXTA LIFE & EXTA FREE oraz SUPLA. Sprzęt ten pozwala na zaprojektowanie rozwiązań instalacji domowej, bez konieczności prowadzenia dodatkowych przewodów i planowania kosztownych remontów. Przedstawione kontrolery umożliwiają sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami okiennymi oraz innymi urządzeniami w budynku nie tylko z poziomu nadajników radiowych, ale także za pomocą smartfonów i tabletów.

Mało tego, wykorzystanie systemu bezprzewodowego pozwala zaoszczędzić tym, którzy chcieli by nieco zmodernizować funkcjonalność swoich pomieszczeń. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację w której chcielibyśmy w jednym rogu pokoju zainstalować dodatkową lampę, a włączać ją z drugiej strony pomieszczenia. Koniecznie trzeba by było przygotować odpowiednią infrastrukturę przewodową, która wymagała by chowania w ścianie, czy za listwami.

Firma Zamel we współpracy z otwartym projektem inteligentnych rozwiązań automatyki domowej o nazwie SUPLA stworzyła kilka smart-produktów, które umożliwiają sterowanie przez Internet urządzeniami elektrycznymi lub oświetleniem w domu. Są to moduły, produkowane i przetestowane w Polsce. Stworzone z bardzo dobrej jakości komponentów z wykorzystaniem starannego i nowoczesnego procesu produkcji elektroniki. Ponadto spełniają polskie i europejskie standardy jakości i normy bezpieczeństwa. Moduły Zamel SUPLA łączą się z bezpłatnymi serwerami supla poprzez WIFI i dzięki temu umożliwiają sterowanie nimi ze smartfona, tabletu bądź przez stronę internetową. Uczestnicy spotkania wykorzystując moduły szkoleniowe mogli zaprojektować i zobaczyć jak działają niektóre z modułów inteligentnego domu. Wszystkich zainteresowanych produktami firmy Zamel zapraszamy na stronę internetową www.zamel.com.