Uczniowie drugiej klasy technikum kształcącego w zawodzie technik mechatronik poznali praktyczne zastosowanie wiedzy mechatronicznej.

10 października  zwiedzili Przedsiębiorstwo Projektowo - Produkcyjne Machtronic pana Błażeja Radoły. Zapoznali się z kolejnymi etapami powstawania maszyn i urządzeń mechatronicznych począwszy od pomysłu, koncepcji działania, poprzez projekt i stworzenie modelu komputerowego, aż do produkcji, złożenia, uruchomienia i wdrożenia.

Na początku odwiedzili pracownię projektową i mieli okazję przekonać się jak ważna jest pilna nauka oprogramowania CAD. To tu powstają koncepcje i innowacyjne rozwiązanie stosowane przeważnie w prototypowych maszynach. Uczniowie zobaczyli rysunki 3D poszczególnych elementów, następnie ich złożenie i cała dokumentację potrzebną do rozpoczęcia procesu produkcji.

Następnie młodzież przeszła do hali produkcyjnej, gdzie pracownicy firmy wytwarzali  komponenty urządzenia zarówno na maszynach konwencjonalnych (tokarce, frezarce poziomej, frezarce pionowej, szlifierce stołowej ), ręcznie (gwintowali, cieli piła taśmową, spawali) jak również w oparciu o najnowocześniejsze obrabiarki CNC (tokarkę i frezarkę).

Całość dopełniała część sterowania opracowana , akurat w tym konkretnym przypadku, w oparciu o sterownik Siemens S7-1200, dokładnie taki sam na jakim uczą się w szkole. Dodatkowo uzupełniona o falowniki, wyłączniki silnikowe i styczniki.

Tym samym mieli szansę na zobaczenie praktycznego wykorzystania wszystkich rzeczy, których na przedmiotach zawodowych uczą się w szkole.

Wyjazd należał do bardzo udanych, gdyż uczniowie mieli okazję przekonać się, jak praktycznie stosuje się zdobytą wiedzę.