Uczniowie drugiej klasy technikum kształcącego w zawodzie technik mechatronik poznali praktyczne zastosowanie wiedzy mechatronicznej.

7 maja 2018 zwiedzili Przedsiębiorstwo Projektowo - Produkcyjne Machtronic pana Błażeja Radoły. Zapoznali się z kolejnymi etapami powstawania maszyn i urządzeń mechatronicznych począwszy od pomysłu, koncepcji działania, poprzez projekt i stworzenie modelu komputerowego, aż do produkcji, złożenia, uruchomienia i wdrożenia.

Odwiedzili pracownię projektową i mieli okazję przekonać się jak ważna jest pilna nauka oprogramowania CAD. To tu powstają koncepcje i innowacyjne rozwiązanie stosowane przeważnie w prototypowych maszynach. Uczniowie zobaczyli rysunki 3D poszczególnych elementów, następnie ich złożenie i cała dokumentację potrzebną do rozpoczęcia procesu produkcji.

Młodzież przeszła do hali produkcyjnej, gdzie pracownicy firmy wytwarzali  komponenty urządzenia zarówno na maszynach konwencjonalnych (tokarce, frezarce poziomej, frezarce pionowej, szlifierce stołowej ), ręcznie (gwintowali, cieli piła taśmową, spawali) jak również w oparciu o najnowocześniejsze obrabiarki CNC (tokarkę i frezarkę). Całość dopełniała montowana pod aktualne zamówienie klienta szafa sterownicza.

Przy okazji kolejnej już wizyty udało sie nawiązać współpracę w zakresie praktycznego wykorzystania maszyn CNC. W zakładzie pracuje Frezarka Mikron ze sterowaniem Heidenhaim iTNC 620 oraz tokarka DMG oparta o sterowanie Siemens 840D. W porozumieniu z właścicielem uczniowie klasy 3 będą mogli odbyć zajęcia na obydwu maszynach by w praktyce lepiej opanować umiejętność sterowania maszynami CNC różnych producentów.