Czym jest prawo? Jakie funkcje pełni prawo? Kim jest pełnomocnik z urzędu w sprawach cywilnych?

Co zrobić kiedy nie stać nas na „założenie sprawy”? Na te i na szereg innych pytań odpowiedzi uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy brali udział w spotkaniach edukacyjnych prowadzonych przez panią adwokat Annę Krenc, współpracującą również ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „Wsparcie, Informacja, Rozwój” Powiatu Gostyńskiego.

Na zajęciach młodzież dowiedziała się, że od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa zmieniająca dotychczasowe zasady działania nieodpłatnej pomocy prawnej. Dzięki nowym przepisom, z tego rodzaju świadczenia skorzystać może każdy, kto zdeklaruje, że nie jest wstanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej. Nowością w ustawie jest również instytucja „poradnictwa obywatelskiego”. Polega ona na udzieleniu wsparcia poprzez przygotowanie planu rozwiązania problemu krok po kroku, z jakim zgłasza się osoba potrzebująca – np. wyjścia z zadłużenia kredytowego. W przypadku nieodpłatnej pomocy prawnej można również uzyskać wsparcie mediatora oraz dowiedzieć się, jak zredagować np. wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu lub wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

Uczniowie zostali również poinformowani, że udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub poradnictwa obywatelskiego odbywa się w punktach wyznaczonych przez powiaty, według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.

Okazało się, że młodzież była zainteresowana uzyskanymi informacjami i na zakończenie spotkania pani adwokat udzielała odpowiedzi na pytania, takie jak np.: Czy na spotkanie można umawiać się elektronicznie?, Ile czasu przeznaczone jest na danego klienta?, Jakie są koszty późniejszych opłat procesowych?, Czy punkty takie cieszą się dużym zainteresowaniem?, Kto przychodzi prosić o pomoc i czego ona najczęściej dotyczy?, Ile razy można składać wniosek o odwołanie?, Czy przy sporządzaniu testamentu muszą być świadkowie?

W spotkaniach, które odbyły się dnia 6 czerwca brali udział uczniowie z klas 3TE, 3TD, 3TA, 3 TB, 3TC, 2TC, 2TB.

Źródło: Ulotka edukacyjna Kilka słów o prawie.