„Niech żyje Polska!” – te słowa wybrzmiały 10 października podczas niezwykłego wydarzenia patriotycznego zorganizowanego pod patronatem Starosty Gostyńskiego.

Uroczystość dedykowana była mieszkańcom powiatu gostyńskiego i stanowiła podsumowanie roku ważnych rocznic, do których należą stulecie odzyskania niepodległości oraz setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego.

W patriotyczny klimat wprowadziła słuchaczy Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Gostyń, prezentując repertuar pieśni legionowych. Akcentów muzycznych było jednak więcej. Licznie zebrani goście nagrodzili gromkimi brawami młode talenty – laureatów Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej, zorganizowanego przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Rozstrzygnięty został też konkurs fotograficzno-plastyczny odbywający się w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu.

W programie obchodów znalazło się podsumowanie akcji „Quest – śladami powstania” skierowanej do pasjonatów historycznych zagadek, dzięki której mieszkańcy powiatu gostyńskiego przenieśli się na chwilę do wydarzeń sprzed stu lat. Grę terenową przygotowali historycy: Anita Woźniak, Aleksandra Żytkowiak oraz Robert Zbieralski.

Postawy Polaków wobec wolności oraz ich wkład w proces odzyskiwania niepodległości ciekawie, twórczo i budująco przybliżył Jan Wróbel w wykładzie zatytułowanym „Nieuległość”. Charyzmatyczny komentarz historyka połączony z nowoczesnymi multimediami pobudził słuchaczy do przemyśleń, na czym polega współczesny patriotyzm.

Prawdziwym ukoronowaniem gali było jednak widowisko „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą! […] Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!”, przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu pod kierunkiem pani prof. Ewy Grodzkiej-Golniewicz.

Znów za sprawą słów napisanych przez Adama Mickiewicza przywołane zostały duchy młodych spiskowców, pani Rollison i okrutnego Senatora Nowosilcowa, a widzowie mogli sobie przypomnieć o przesłaniu wypowiadanym przez bohaterów, będącym manifestem prawdziwego patriotyzmu oraz wiary w niezniszczalną moc narodu i jego wolność.

Spektakl rozbudowany został o dodatkowe postacie. Przedstawiono sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego – kompozytora, męża stanu i patrioty. Szczególny akcent położono na rolę pianisty w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości. Słuchaczy zachwyciła pełna pasji interpretacja ballad Chopinowskich w wykonaniu Grzegorza Golniewicza, który wcielił się w postać wirtuoza.

Na zakończenie widzów odwiedził duch głównego architekta polskiej niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego. Komendant odczytał odezwę do narodu, przypominając o potrzebie służby ojczyźnie i innym ludziom oraz o znaczeniu niepodległości – idei, w której ziściły się marzenia Polaków po 123 latach zniewolenia.

Spektakl powstał we współpracy z chórem nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu. Składamy wyrazy uznania wszystkim, którzy przygotowali tę poruszającą inscenizację. Do ich grona należą:

– pedagodzy:

pani Ewa Grodzka-Golniewicz – wizja artystyczna, opracowanie i reżyseria;

pan Maciej Kończak – gitara (nauczyciel w Szkole Muzycznej w Gostyniu);

pani Barbara Szymkiewicz – dyrygent chóru;

– uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu:

3 TA: Mateusz Glura, Michał Janicki, Kamil Kostrzewski, Kamil Królik, Jędrzej Kulczak, Łukasz Marciniak, Łukasz Osiewicz, Tomasz Piotrowiak, Jędrzej Żelichowski;
2 TA: Kacper Grobelny, Zuzanna Wojtkowiak;
2 TD : Aleksandra Hoffmann, Dawid Kaczmarek, Michalina Wolna;
4 TC : Jakub Krzyżaniak;
3 TE: Krzysztof Cichowski, Dariusz Grzemski, Kacper Janicki, Józef Kaźmierczak, Piotr Kosowicz, Maciej Markowski, Mateusz Polaszek, Patryk Stachowiak, Łukasz Twardowski, Piotr Waleński, Kacper Witkowski;
1 TD: Wojciech Goszczyński, Mateusz Nowaczyk, Dominika Pawlaczyk, Kacper Wojciechowski;
1 TE: Kinga Bieczyńska, Piotr Dolatowski, Emilia Kaczmarek, Maria Kamińska, Joanna Pilarska, Wiktoria Różycka, Oliwia Żak;
3TE: Aleksander Szymanowski, Krzysztof Tomaszewski – obsługa komputera;
3TA: Patryk Grzelczak, Filip Kryś – montaż filmu;

– uczniowie zaprzyjaźnionych szkół:

Aleksandra Hajduk (Gimnazjum nr 2), Grzegorz Golniewicz ( ZSO w Gostyniu).

Mamy nadzieję, że to nie ostatni Wasz flirt z muzą Melpomeną i życzymy dalszych sukcesów!