Był pochmurny, deszczowy i wietrzny dzień. Uczniowie klasy 3 TE wraz z opiekunami poczuli się prawie jak powstańcy.

Dnia 3 października przebyli szlak Powstańców Wielkopolskich biorąc udział w wycieczce krajoznawczo–przedmiotowej, która uwzględniała miejsca i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości i przebiegiem Powstania Wielkopolskiego w powiecie gostyńskim.

Przewodnikiem był pan dr Grzegorz Wojciechowski, historyk i regionalista, który pokazał, omówił i przybliżył historie takich miejsc jak np.: tablica pamiątkowa i głaz przed komisariatem policji w Poniecu – w budynku tym mieścił się sztab powstańczy. Pan Wojciechowski nawiązał również w swoich opowieściach do roli Bernarda Śliwińskiego jako dowódcy gostyńskich ochotników biorących udział w powstaniu.

Kolejnymi miejscami szlaku były miejscowości Miechcin, Waszkowo, Gościejewice, gdzie znajdują się głazy upamiętniające śmierć powstańców Jana Drożdżyńskiego i Józefa Kusza. Przewodnik wyjaśnił również, jak przebiegały na tym odcinku działania zbrojne powstania.

Na zakończenie uczniowie udali się na cmentarz parafialny w Poniecu, gdzie przy mogile poległych powstańców zapalili znicz i oddali się chwili zadumy. Młodzież, mimo niesprzyjających warunków przeżyła inną „plenerową” lekcję historii, dzięki której usystematyzowała dotychczasową wiedzę o tych wydarzeniach.