XXVIII RAJD ZESPOŁU SZKÓŁ POLITECHNICZNYCH IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W ŚREMIE I ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH
IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W GOSTYNIU.

Dnia 1.06.2010 roku odbył się rajd po Gostyniu dla uczniów naszej szkoły oraz uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie.  Z Zespołem Szkół Politechnicznych w Śremie łączy nas wspólny patron - Powstańcy Wielkopolscy. Co roku 1 czerwca szkoła w Śremie obchodzi dzień patrona. W bieżącym roku szkolnym ZSP bierze udział w projekcie pod hasłem: „ Dwie niepodległości: 1918, 1989”. Z tej okazji uczniowie poznają historię związaną z Powstaniem Wielkopolskim wędrując śladami tego ważnego wydarzenia.

Dnia 1 czerwca uczniów i ich opiekunów ze Śremu przywitała pani wicedyrektor Lucyna Tęga. Następnie uczniowie naszej szkoły krótko zaprezentowali Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu. Kolejnym punktem programu była interesująca prelekcja dyrektora gostyńskiego muzeum. Pan Robert Czub przedstawił nam dzieje Gostynia i Śremu dokonując porównania obu miast od średniowiecza do czasów współczesnych.

To co najbardziej nas zainteresowało to fakty dotyczące zaangażowania mieszkańców miast w Powstanie Wielkopolskie. Szczególnie ciekawe okazały się również informacje z okresu międzywojennego, gdzie oba miasta po odzyskaniu niepodległości rozwijały się gospodarczo – kulturalnie.

Prezentacja zawierała wiele ciekawostek z życia codziennego mieszkańców, przypomniano nam także ważne nazwiska wybitnych regionalistów.

Dzięki temu spotkaniu wiemy jak ważne jest poznanie historii swojego miasta    i okolic, to daje nam poczucie tożsamości -  łatwiej jest nam więc odnaleźć się.

Po wysłuchaniu prelekcji wszyscy udaliśmy się na wycieczkę po Gostyniu. Zatrzymywaliśmy się przy miejscach pamięci narodowej upamiętniających  Powstanie Wielkopolskie i jego bohaterów. Uczniowie naszej szkoły prezentowali przygotowane informacje, a ich koledzy i koleżanki ze Śremu sporządzali notatki. Kolejnym punktem programu była wizyta w gostyńskim ratuszu, gdzie pan sekretarz Robert Marcinkowski przedstawił informacje dotyczące rozwoju samorządu gostyńskiego oraz jego osiągnięć w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Do uczniów przemawiały obrazy z przygotowanej prezentacji multimedialnej. Interesujące dla wszystkich okazały się również informacje dotyczące korzyści dla miasta i gminy Gostyń wynikające z przynależności naszego kraju do UE. Uczniowie mięli również możliwość zadawania pytań na interesujące ich tematy związane z pracą urzędu. Następnym celem naszej wycieczki był cmentarz gostyński, na którym uczniowie zapalili znicz przy grobie pomordowanych Gostynian w okresie okupacji hitlerowskiej. Ostatnim etapem naszego rajdu był klasztor księży Filipinów na Świętej Górze. Ksiądz Jakub Przybylski przekazał uczniom ciekawe i wyczerpujące informacje na temat bazyliki świętogórskiej. Uczniowie mięli okazję zwiedzić podziemia bazyliki. Zorganizowany przez nas rajd spełnił oczekiwania uczniów i ich opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły. W rajdzie wzięło udział 40 uczniów obu szkół. Nasi uczniowie otrzymali zaproszenie do zaprzyjaźnionej szkoły na 18 czerwca 2010 roku.

Uczniowie ZSZ biorący udział w rajdzie:

Matuszak Piotr, kl. III TI

Klupś Tomasz, kl. III TI