W ramach projektu "Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu", w marcu i kwietniu br. odbywały się zajęcia szkoleniowe przygotowujące 30 uczniów z klasy 4TAP i 4TA, do uzyskania uprawnień G1,

wydawanych przez SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich), potocznie zwane uprawnieniami do 1 kV.

Kurs obejmował 20 godzin, podczas których przyszli mechatronicy zapoznali się z następującymi zagadnieniami:

• zasady budowy, działania oraz warunki techniczne obsługi urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych
  • zasady eksploatacji oraz instrukcje eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych
  • ogólne zasady racjonalnej gospodarki energetycznej
  • wykonywanie prac kontrolno-pomiarowych i montażowych
  • zasady i wymagania bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy
  • instrukcje postępowania w razie awarii, pożaru lub innego zagrożenia bezpieczeństwa obsługi lub otoczenia.

Uprawnienia kategorii E są wymagane dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych i wykonujących prace w zakresie: obsługi, konserwacji, napraw, kontrolno-pomiarowym i montażu.

23. maja uczniowie przystąpili do egzaminu przeprowadzanego przez członków Stowarzyszenia. Egzamin ten jest egzaminem państwowym, w związku z czym każda osoba z pozytywnym wynikiem otrzymuje Państwowe Świadectwo Kwalifikacyjne. Nasi kursanci z powodzeniem poradzili sobie z odpowiedziami przed komisją. Serdecznie gratulujemy!